Базове SEO

384 просмотров 17 мин 12 октября 2021

Останнім часом багато замовників, які звертаються до нас у студію, часто кажуть приблизно таке: «Мені потрібен якісний сучасний сайт та базове SEO». При цьому що таке базове SEO мало хто з них розуміє.

Справа в тому, що зараз багато бізнесменів цікавляться розвитком свого проекту в інтернеті і намагаються дізнатися про це якомога більше. Однак інформація в мережі на цю тему досить розрізнена і непідготовленій людині важко в цьому розібратися відразу.

Ось і виходить, що замовник має розуміння того, що сьогодні недостатньо мати просто гарний сайт, його потрібно ще й просувати, щоб він приносив прибуток. А один із каналів просування – це розкрутка сайту в органічному пошуку. Багато хто також розуміє, що не будь-який сайт можна взяти і просунути в ТОП, адже для цього бажано ще на етапі створення врахувати всі вимоги пошукових систем, тобто виконати базову оптимізацію. Але з чого ця база складається, мало хто розуміє.

Мінімальне SEO, або що зазвичай пропонують недобросовісні розробники

Користуючись некомпетентністю замовника, недобросовісні, непрофесійні розробники або навіть студії обіцяють зробити сайт із базовими налаштуваннями з SEO. Насправді все обмежується нескладним набором найпростіших елементів, про призначення і функціонал яких підрядники і самі в кращому разі мають віддалене уявлення.

І справа тут навіть не в несумлінності чи некомпетентності. Багато веб-студій, що займаються розробкою сайтів, не мають у своєму штаті SEO-фахівців, які могли б поставити грамотне ТЗ та проконтролювати створення сайтів з урахуванням вимог пошукової оптимізації.

Що зазвичай роблять «фахівці» таких студій?

 1. Ставлять безкоштовний SEO-плагін — куди ж без цього … Але сам плагін нічого не дає, його потрібно правильно налаштувати. Тобто це інструмент для роботи веб-майстра, яким потрібно вміти користуватися, а не просто встановити та забути
 2. Вони підключають сайт до Google Search Console. Так, це потрібно, але що далі? Адже це теж робочий інструмент, який сам по собі в пасивному режимі не виведе інтернет-ресурс у ТОП.2.
 3. Більш «просунуті» розробники можуть навіть заповнити мета-теги title на основних сторінках. Але знов-таки, потрібно знати, як правильно їх скласти, щоб вони працювали і не призводили до фільтра від пошукових систем “спамного” контенту.
 4. Деякі йдуть ще далі і додають на сайт файли sitemap.xml і robots.txt. Так, це важливі файли (хоча останнім часом не такі вже й важливі). Але якщо XML-карту сайту ще можна автоматично генерувати і вона буде майже правильною, то robots.txt потрібно прописати директиви конкретно для вашого сайту. Зазвичай розробники «заливають» в кореневий каталог шаблонний файл і на цьому все закінчується.
 5. Також можуть додаватися «хлібні крихти». Це важливий елемент навігації, але його простого існування недостатньо. Бажано зробити мікро-розмітку «хлібних крихт», щоб сніпет сайту в пошуковій видачі був більш привабливим та інформативним, а значить і більш клікабельним, ніж у конкурентів.
 6. Іноді до сайту підключають системи веб-аналітики, наприклад Google Analytics. Без правильної роботи з цими системами, як сказав один із співробітників Google, вони перетворюються просто на лічильник трафіку. Взагалі веб-аналітика — це окрема фундаментальна область інтернет-маркетингу і до базових SEO-налаштувань її неможливо віднести, т.к. веб-аналітику саму потрібно правильно налаштувати та надалі правильно використовувати. А це потребує спеціальних знань.
 7. Ну і найбільший ляп в умовах Mobile-first indexing – це коли сайт добре працює на стаціонарних пристроях (комп’ютер, ноутбук), але повільно завантажується чи не повністю працює на мобільних. Адже зараз пошукові системи, зокрема Google, вважають саме мобільну версію сайту основною, і від її якості залежить успіх пошукового просування.

Правильна базова пошукова оптимізація. Як ми це робимо?

У студії Polyarix є свій SEO-відділ. Він бере активну участь із самого початку розробки веб-ресурсів наших клієнтів. Як же у нас відбувається цей процес у розрізі SEO?

 1. Спочатку ми пишемо технічне завдання для розробників, у якому описуються всі вимоги щодо базової пошукової оптимізації.
 2. Потім це ТЗ віддається до відділу розробки.
 3. У процесі роботи здійснюється безпосередня комунікація програмістів із SEO-шниками, щоб уникнути можливого непорозуміння та правильно виконати всі пункти техзавдання.
 4. Наприкінці роботи, коли сайт готовий, наш відділ пошукового просування виконує технічний аудит сайту, щоб виявити можливі помилки, недоробки, нестикування з ТЗ та усунути їх до моменту відкриття сайту для індексації пошуковими роботами.

Що входить до пакету «Базове SEO» в агентстві Polyarix?

Правильна структура сайту

Насамперед, для успішного просування веб-ресурсу необхідно скласти правильну структуру. Це дозволить розподілити на сторінках ключові слова, що відповідають пошуковим запитам користувачів так, щоб вони не конкурували один з одним (канібалізація), а гармонійно доповнювали одне одного.

З цією метою ми збираємо головне ключове ядро. Детальне опрацювання семантичного ядра – це вже робота, що виходить за рамки базових SEO-налаштувань, тому на даному етапі визначаються основні ключі.

Виходячи із зібраних даних, а також дотримуючись побажань замовника, розробляється архітектура сайту.

Friendly URL

Після того, як ми визначилися зі структурою, затверджуємо із замовником контент, що буде на кожній сторінці. При цьому кожній сторінці надається так звана URL– адреса сторінки, транслітерована з кирилиці на латиницю. Чому це важливо?

 • По-перше, побачивши сніпет вашої сторінки в результаті пошуку, користувач швидше зрозуміє, що ця сторінка відповідає його запиту і перейде на неї.
 • По-друге, перебуваючи на сайті, людині простіше зрозуміти, в якому розділі вона знаходиться.

І нарешті, по-третє, пошукові системи віддають пріоритет сайтам з URL, оскільки зацікавлені в тому, щоб користувачі отримали релевантні відповіді на запити, що вводяться. Тобто. URL є одним із факторів ранжування.

Правильні мета-теги: закладаємо можливість їх формування

Мета-теги (особливо title) є важливим чинником, яким пошукові роботи визначають релевантність сторінки пошуковому запиту. Нині їхнє значення для ранжування вже не таке велике, як кілька років тому, проте це, як і раніше, це важлива частина контенту для пошукової оптимізації.

Мета-описи title, description та keywords заповнюються по-різному — на це запитання у різних оптимізаторів різна думка. Але на етапі створення сайту важливо закласти можливість їх заповнення з адмінпанелі, щоб SEO-шник не бігав щоразу з проханнями до розробника. Також важливо, особливо для великих інтернет магазинів, мати можливість прописувати мета-теги групи сторінок по масці.

Саме тому ще на етапі створення сайту ми враховуємо ці вимоги.

Усуваємо дублі сторінок до відкриття сайту для індексації

Дуже важливо не допустити наявність дублів сторінок. Дублі можуть бути різні, наприклад сторінка site.com/page1 може відкриватися за адресою site.com/page1.html. З погляду людини — це та сама сторінка, але з погляду пошукового робота — це дві різні сторінки з контентом, що дублюється.

Чим загрожує наявність на сайті сторінок, що дублюються, ми розповімо в іншій статті. Тут зазначимо, що цього треба уникати. Тому перед тим, як відкрити новий сайт для індексації пошуковими системами, ми ретельно виявляємо всі можливі види дублів та усуваємо їх на цьому етапі.

Основне дзеркало сайту

В продовження попереднього пункту відзначимо важливість налаштування основного дзеркала.

Дзеркало сайту – це його копія з повним або частковим дублюванням контенту. При створенні сайт доступний за двома адресами з www та без. Наприклад, site.com та www. site.com/. Знову ж таки, для користувача це один і той же сайт, але для пошукової системи — це два різні сайти, які дублюють один одного.

Те, що пошукові системи песимізують сайти з неналаштованим основним дзеркалом – це одна сторона медалі. Крім того, при нарощуванні профілю посилання можливе помилкове проставлення частини посилань на одне дзеркало, а інший частини на друге. В результаті посилальна маса розмивається, а просування сайту сповільнюється.

Щоб вказати основне дзеркало сайту, зазвичай ми налаштовуємо редирект з версії www на без www (можна навпаки). Потім у панелях для вебмайстрів, наприклад Google SearchConsole вказуємо кращу версію URL.

HTTPS – сьогодні це must have

Зараз пошукові системи все наполегливіше рекомендують переходити сайтам на захищений протокол обміну даними (HTTPS-протокол). Це пов’язано з тим, що ПС піклуються про безпеку користувачів і прагнуть звести до мінімуму можливий витік персональних даних, наприклад, в руки шахраїв.

Для використання HTTPS-протоколу необхідно встановити на сайті SSL-сертифікат. Не будемо вдаватися в технічні подробиці – це виходить за межі теми цієї статті. А ось те, що використання захищеного протоколу є фактором ранжування, – це доведено не одним дослідженням провідних світових SEO-кампаній.

Крім того, сучасні браузери все частіше видають попередження про ризик витоку інформації, якщо відвідувач заходить на сайт, який використовує незахищений HTTP-протокол. Це, у свою чергу, призводить до відходу користувача з сайту, а значить і втрати можливого прибутку. Не кажучи вже про те, що подібні відмови негативно впливають на ранжування сайту у видачі.

Правильне налаштування пагінації

Якщо на сайті є сторінки з порядковою нумерацією внизу, це називається пагінацією. Подібна ситуація часто зустрічається в інтернет-магазинах чи контентних проектах (блоги, новини тощо).

Проблема в тому, що пошукові роботи коли «бачать» такі сторінки, то можуть сприйняти їх як дублі. Адже найчастіше мета-теги у них збігаються, а також може повторюватися наскрізний текст. Щоб цього не допускати, слід унікалізувати мета-теги та правильно вказати канонічну сторінку.

Важливо пам’ятати, що для вказівки канонічної сторінки необхідно використовувати атрибут rel=»canonical», а не rel=»prev|next», про який Google заявив, що він «давно його не враховує».

Якщо у нас є дві сторінки пагінації з адресами site.com/catalog/page-1 та site.com/catalog/page-2, то d секції <head></head>HTML-коду кожної сторінки ми прописуємо наступне <link rel=»canonical» href=»site.com/catalog/page-1″/>.

Взагалі, варіантів використання цього атрибуту декілька, все залежить від конкретного проекту. Google, наприклад, взагалі не рекомендує розбивати контент пагінацією. Але як тоді бути великим магазинам із десятками тисяч товарів? Якщо всі картки товару помістити на одну сторінку, то вантажитись вона буде дуже довго.

Зазвичай ми використовуємо описаний вище метод. Правильно налаштована пагінація допоможе уникнути таких проблем із індексацією як:

 • потрапляння до індексу не тих сторінок, які обрані для просування;
 • не попадання пріоритетних сторінок до індексу;
 • сприйняття вашого сайту як низькоякісного та зниження його у видачі.

Всі редиректи повинні бути лише 301

Для початку зазначимо, що в основному використовуються 2 види перенаправлення:

 • 301 – постійне;
 • 302 – тимчасове.

Безумовно, трапляються випадки, коли нам потрібно перенаправити відвідувача на потрібну нам сторінку тимчасово. Якщо ми проводимо акцію і бажаємо, щоб користувач переходив на сторінку з акційною пропозицією щодо конкретного товару і при цьому не хочемо переробляти основну сторінку цього товару, то в такому разі нам якраз підійде 302 редирект, адже з точки зору SEO:

 • не передається цінна “вага” посилання з основної сторінки на тимчасову;
 • основну сторінку пошукові роботи «не забувають» та продовжують індексувати;
 • основна сторінка не випаде із результатів пошуку.

Такий варіант підходить для окремих випадків. Якщо ж ви замовили виробництво сайту під ключ з нуля, то, звичайно, всі перенаправлення на робочі сторінки повинні виконуватись 301-м редиректом.

Це важливо, тому що ми будемо відправляти сторінки на індексацію і, відповідно, спочатку вказувати пошуковим роботам, що та структура, яку ми побудували, є основною.

Закриття вихідних посилань

Бувають ситуації, коли через ту чи іншу причину замовнику потрібно зробити посилання зі свого сайту на інший. Наприклад, сайт школи за законом зобов’язаний ставити посилання на державні нормативні акти, розташовані на сайтах державних структур.

З одного боку, посилання на трастовий ресурс – це плюс просування сайту. Але з іншого боку, відбувається витік ваги сторінки на чужий ресурс, що ускладнює роботу з розподілу внутрішньої ваги сайту. Щоб цього уникнути, Google рекомендує використовувати атрибут у вихідних посиланнях rel=»nofollow», який забороняє роботу переходити за цими посиланнями.

Оптимізована швидкість завантаження

Реалії сучасної світової вебмережі такі, що відвідувачі, розпещені швидкістю інтернету та великою кількістю сайтів, часто йдуть з ресурсу, не дочекавшись його завантаження, якщо сторінка відкривається більше 3-4 секунд. До того ж є наступна невтішна статистика, що збільшення швидкості завантаження сайту більш ніж на 1 секунду призводить до:

 • падіння числа конверсій більш ніж на 7%;
 • зменшення кількості переглянутих сторінок на 11%;
 • зниження задоволеності відвідувача на 16%.

Тому дуже важливо, щоб ваш сайт швидко відкривався як з головної, так і з внутрішніх сторінок. Ми приділяємо особливу увагу оптимізації швидкості роботи сайту на всіх етапах розробки. Сюди входить і налаштування кешування файлів для браузера, GZIP-стиснення, і багато інших технічних моментів.

 Якісна мобільна або адаптивна версія сайту

Останнім часом частка мобільного трафіку у багатьох сегментах інтернету стрімко зростає. Мати на сайті швидко працюючу та зручну для користувача мобільну або адаптивну версію – це вже не розкіш, а життєва потреба.

Що ж до SEO, то взагалі якісна мобільна версія – це вагомий фактор ранжування. Наприклад, Google з березня 2018 ввів так званий Mobile-First Indexing. Це означає, що тепер основною версією сайту для індексації та ранжування є мобільна чи адаптивна.

Безумовно, розробляючи сайт, ми орієнтуємося на якість його мобільної версії, не забуваючи про десктопну.

Тут важливо врахувати безліч факторів і уникнути різноманітних помилок. Так, якщо неправильно скласти файл robots.txt, про який йтиметься нижче, можна заборонити індексацію важливих скриптів, css-файли або зображення. В результаті, навіть якщо інтернет-ресурс насправді добре працює на мобільних пристроях, пошукові системи можуть це просто «не побачити» і відповідно «не оцінити», що призведе до проблем у просуванні.

Кросбраузерність

З урахуванням двох попередніх пунктів, ми розробляємо всі наші проекти таким чином, щоб вони якісно працювали у всіх поширених браузерах. Це дуже важливо з точки зору досвіду користувача. Адже якщо якісь елементи не відображатимуться, то це, крім негативного відношення, може призвести і до зниження кількості конверсій, відмов або інших негативних наслідків, яких власники ресурсу хотіли б уникнути.

Правильне визначення мультимовності

Сьогодні багато сайтів у мережі використовують кілька мовних версій. Особливо це актуально, якщо контент ресурсу призначений для користувачів із різних країн із різним мовним середовищем. При цьому, дуже важливо під час просування правильно таргетуватися, тобто, показувати відповідну мовну версію у відповідних регіональних видачах.

Є кілька варіантів вирішення. Найбільш поширений, який ми використовуємо, можна описати на наступному прикладі.

Є сайт, що має 3 мовні версії:

 • українська https://site.com – за замовчуванням;
 • англійська https://site.сом/en;
 • французька https://site.сом/fr.

У цьому випадку в тезі<head></head> коду головної сторінки ми формуємо наступний блок тегів:

<link rel=»alternate» hreflang=»ua» href=»https://site.com/» />

<link rel=»alternate» hreflang=»en» href=»https://site.com/en/» />

<link rel=»alternate» hreflang=»fr» href=»https://site.com/fr/» />

Для внутрішніх сторінок пишемо наступне:

<link rel=»alternate» hreflang=»ua» href=»https://site.com/{Директорія} /» />

<link rel=»alternate» hreflang=»en» href=»https://site.com/en/{Директория} /» />

<link rel=»alternate» hreflang=»fr» href=»https://site.com/fr/{Директория} /» />

В окремих випадках може знадобитися використання атрибуту “x-default”, який вказує на використання кількох мов на сторінці:

 • якщо є можливість динамічного вибору контенту потрібною мовою;
 • якщо є сторінки з вибором мови та регіону;
 • якщо є залежні від IP сторінки, що перенаправляють користувача на відповідну мовну версію.

У цьому випадку використовується наступний запис HTML:

<link rel=»alternate» href=»https://site.com/» hreflang=»x-default» />

Оптимізація внутрішньої перелінковки

Вище ми вже згадували налаштування внутрішньої перелінковки, говорячи про атрибут rel=»nofollow». Навіщо вона потрібна?

Справа в тому, що пошукові роботи, індексуючи сторінки web-ресурсу, враховують скільки на кожну з них веде посилань з інших сторінок і скільки посилань вказують на інші сторінки. Таким чином, розраховується внутрішня вага кожної сторінки, яка вказує на важливість її в порівнянні з іншими (так званий PageRank). Приміром, найбільшу вагу має головна сторінка, так як на неї посилаються всі вебсторінки.

Що це дає SEO? Грамотно вибудовуючи внутрішнє перелінкування, ми можемо допомогти найважливішим сторінкам підніматися в ТОП за рахунок зростання їх важливості в очах пошукових систем. Саме тому ще до початку створення важливо правильно продумати та скласти таку структуру сайту, працюючи з якою надалі не виникне проблем із «прокачуванням» потрібних сторінок внутрішньою вагою.

Правильна ієрархія заголовків групи <h></h>

Впродовж теми внутрішньої перелінкування відзначимо важливість грамотного використання тегів H1-H6. Справа в тому, що часто, не дуже сумлінні розробники, обертають цим тегом робочі кнопки, елементи дизайну тощо. У той час як заголовки Н1-Н6 – це важливий текстовий (і жоден інший) елемент, який допомагає пошуковому роботі визначити тематику сторінки та її структуру.

Якщо, наприклад, на сторінці заголовками H2 виділено кошик і форма підписки, то скануючи її, пошуковий бот може сприйняти ці елементи як частини контенту, що «розмиє» його сприйняття реальної складової текстової сторінки. Це, у свою чергу, завадить ранжуватися за потрібними запитами, які оптимізатор так старанно підбирав та інтегрував у текст.

Основні правила використання заголовків H1-H6:

 1. На сторінці обов’язково повинен бути заголовок H1 і розташовуватися якомога вище в коді HTML.
 2. Далі текст розбивається підзаголовками H2 на логічні блоки.
 3. Блоки із заголовками H2 розбиваються за необхідності підзаголовками H3 тощо. При цьому важливо дотримуватися пріоритетності. Тобто,наприклад, спершу не можна розбити текст заголовками H4, а потім ці блоки ділити заголовками H2.

Ми суворо стежимо за правильністю та ієрархічності заголовків на сайті.

Юзабіліті

Тема User Experience Design безпосередньо не пов’язана з SEO, тому зупинятись у цій статті на ній не будемо. Відзначимо головне – представники пошукових систем вже давно і наполегливо на всіх конференціях для веб-майстрів повторюють те саме:

«Робіть сайти зручні та корисні для ваших користувачів. Це запорука успіху!»

Так, є багато прикладів ресурсів, які знаходяться в ТОПі і при цьому незручні та непривабливі. Але у конкурентних тематиках такі сайти вже давно у кращому разі на 3-4 сторінці видачі. А з урахуванням конкуренції, що посилюється, немає жодних сумнівів, що скоро таких сайтів у ТОПі ми більше не побачимо.

Тому під час створення веб-проекту ми ретельно опрацьовуємо всі аспекти юзабіліті з урахуванням побажань замовника, досвіду та знань, які ми накопичили за роки роботи. Наприклад, така «дрібниця», як «хлібні крихти» дозволить:

 • покращити навігацію по сайту;
 • налаштувати розмітку сніпету (дивіться далі);
 • побічно вплинути на відвідуваність та популярність ресурсу.

Мікророзмітка

Для того, щоб сніпет вашого сайту в пошуковій видачі виглядав привабливим та клікабельним, а також щоб допомогти пошуковим системам правильно «зрозуміти» вміст сторінки, використовується так звана мікророзмітка. Що це таке?

Мікророзмітка – це впровадження HTML-коду сторінки спеціальних атрибутів і тегів, які допомагають правильно визначати вміст сторінки.

Існує кілька словників мікророзмітки. Найбільш популярний і підтримуваний усіма основними сучасними пошуковими системами – це Schema.org, яку ми в основному використовуємо. Також для того, щоб, наприклад, пости в соцмережах із посиланнями на сторінки вашого сайту виглядали привабливо, використовується мікророзмітка Open Graph.

Взагалі, семантична розмітка не входить до списку базових послуг SEO-оптимізації, але у нашій практиці замовники часто вибирають цей пункт, так як розуміють його зростаючу важливість.

Файли sitemap.xml та robots.txt

Обидва ці файли краще працюють «у парі», тобто, вони обидва повинні бути присутніми в кореневій директорії сайту. Ці файли не можна назвати обов’язковими, теоретично можна обійтися і без них. Але на практиці вміла робота з ними дозволяє суттєво впливати на індексацію сайту, а отже, і на його ранжування у пошуковій видачі.

Якщо говорити узагальнено, sitemap.xml показує краулеру пошуковика сторінки, які потрібно індексувати, а robots.txt – які не потрібно. При цьому якщо не дуже компетентний SEO-шник «закине на хост» шаблонний robots.txt і згенерований sitemap.xml, то, про що йшла мова вище, може вийти так, що важливі скрипти не будуть доступні для сканування, і навпаки, «сміттєві сторінки», такі як адмінка, корзина тощо, потраплять до індексу.

За всієї простоти цих двох файлів, робота з ними вимагає досить глибокого знання принципів роботи сучасних пошукових систем. Ми завжди ретельно перевіряємо всі директиви robots.txt та рядки sitemap.xml.

Висновок

Отже, ми розглянули основні пункти базової пошукової оптимізації сайту на етапі його розробки:

 1. Формування правильної структури сайту;
 2. Налаштування ЧПУ;
 3. Підготовка до оптимізації мета-даних;
 4. Усунення дублів сторінок;
 5. Налаштування основного дзеркала;
 6. Впровадження HTTPS-протоколу;
 7. Робота із сторінками пагінації;
 8. Редирективи;
 9. Закриття вихідних посилань для пошукових роботів;
 10. Оптимізація швидкості завантаження;
 11. створення якісної, адаптованої під мобільний пошук, версії сайту;
 12. Кросбраузерність;
 13. мультимовність;
 14. Внутрішнє пререлінкування;
 15. Дотримання ієрархії заголовків;
 16. Юзабіліті;
 17. Мікророзмітка;
 18. Налаштування sitemap.xml та robots.txt.

Є ще багато дрібних і не дуже моментів, які ми не торкнулися статті, щоб не розтягувати її до розмірів супер лонгріда.

До того ж, у нашому портфоліо є сайти абсолютно різної спрямованості та масштабу: від сайту приватної школи до великого інтернет-магазину. Кожен із цих проектів має власну специфіку, тому щось із описаного вище може знадобитися, а якісь моменти, не порушені у статті, може бути необхідними.

Звертаючись до нас, ви завжди можете розраховувати на індивідуальний підхід, який базується на нашому досвіді в розкрутці сайтів в мережі Інтернет.

Читайте также
SEO
Просування сайту: контекстна реклама або SEO?

Багато хто задається питанням, що ж краще: SEO-просування сайту або просування сайту через контекстну рекламу?! Важливо розібратися та зрозуміти, що це різні речі. Різні варіанти просування сайту дають свої результати, але якому віддати перевагу? Давайте розберемося, що таке контекстна реклама та пошукова оптимізація сайту. Що таке контекстна реклама? Контекстна реклама — це той вид інтернет-реклами, […]

149 просмотров 3 мин
SEO
Що таке аудит сайту?

Комплексний аудит сайту – це загальний аналіз ресурсу, який допомагає знайти технічні проблеми у його роботі, покращити характеристики сайту для пошукових систем та користувачів. Такий аудит дає можливість визначити причини, через які веб-ресурс не може вийти в топ пошукових систем, а також дозволяє заощадити значну частину фінансів, які йшли на неефективне просування. Для того щоб […]

460 просмотров 5 мин